Ortodoncja dla dorosłych: Obalanie mitów i poznawanie korzyści płynących z leczenia w późniejszym okresie życia

Krzywe zęby u dorosłych pacjentów są ogromnym problemem, powodującym kompleksy a również inne schorzenia dentystyczne. Niewiele osób wie, że leczenie wady zgryzu u dorosłych może przynieść równie dobre efekty, jak u młodszych pacjentów. Aparat kojarzy się głównie z metalowymi drutami, które noszą dzieci i nastolatkowie. Jednak obecnie stomatologia stawia przed nami wiele możliwości, więc prostowanie zębów u dorosłych może odbyć się przy wykorzystaniu np. niewidocznego aparatu ortodontycznego. Jeśli interesuje Cię aparat na zęby dla dorosłych, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym rozwiewamy błędne przekonania, które przychodzą wielu pacjentom na myśl, gdy mowa o aparacie stałym lub zdejmowanym.

Mit – Leczenie ortodontyczne służy jedynie celom estetycznym

Korekcja zgryzu u dorosłych nie jest ważna jedynie ze względu na uzyskanie najlepszych efektów. Aparat ortodontyczny u dorosłych ma za zadanie również zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy, zniwelowanie bólu szczęki i żuchwy oraz poprawę ogólnego zdrowia jamy ustnej. Prawidłowe zniwelowanie wad zgryzu poprzez aparat ortodontyczny dla dorosłych poprawia także komfort jedzenia.

Mit – Aparat na zęby u dorosłych nie działa

Efekty leczenia dzięki stosowaniu w pacjentów aparatów ruchomych na zęby (lub jakichkolwiek innych) widoczne są zarówno u dzieci i dorosłych. Co prawda, krzywy zgryz u dorosłych leczy się nieco dłużej. Ze względu na zakończenie okresu wzrostu kości, zdejmowany aparat lepszy jest w przypadku korekty niewielkich wad zgryzu, jednak dorosłym również jest w stanie pomóc. Odpowiednie leczenie krzywego zgryzu u dorosłych oraz stosowanie się do zaleceń ortodonty są w stanie przynieść świetne efekty.

Mit – Aparaty ortodontyczne dla dorosłych są dostępne jedynie w wersji klasycznej

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, więc nie jest prawdą to, że wada zgryzu u dorosłych może być leczona jedynie za pomocą klasycznego aparatu ruchomego lub stałego. Obecnie możesz spotkać się z ogromnym wyborem, jak aparat ruchomy dla dorosłych, stały, niewidoczne nakładki, Clear Aligner, Invisalign i różne inne aparaty np. zdejmowane, które różnią się funkcją i oczekiwanym efektem. Możliwości jest niezwykle wiele, a jeśli interesuje Cię korekta zgryzu u dorosłych cena, powinieneś udać się do specjalisty, który poda Ci konkretną wycenę.

Aparat ortodontyczny u dorosłych czy warto?

Zdecydowanie tak! Niektórzy zastanawiają się, jaka jest cena za aparat ortodontyczny dla dorosłych, jednak jest to zależne od wielu czynników. Inny jest koszt założenia aparatu przytwierdzonego do uzębienia, a wyjmowanego aparatu. Niewielu dorosłych decyduje się na aparat stałe przytwierdzony do zębów, bowiem większość wybiera ten, który można zakładać i zdejmować. Decyzja zawsze powinna być przedyskutowana z ortodontą, który zaproponuje najlepszy aparat. Niestety, jednak darmowy aparat ortodontyczny dla dorosłych nie jest możliwy, ale wybierając dobrego dentystę Będzin otrzymasz szereg propozycji, które dostosujesz do swoich oczekiwań finansowych. Często dla dorosłych wybierany jest aparat na noc, jednak wszystko dopasowywane jest w zależności od wady.

Jak działa aparat ortodontyczny i co powinieneś o nim wiedzieć?

Każdy ortodonta dla dorosłych powinien odpowiednio przyjrzeć się konkretnemu przypadkowi i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Jeśli jest to np. ruchomy aparat ortodontyczny dla dorosłych, również musisz zostać poinformowany o tym, jak o niego dbać oraz w jaki sposób ten aparat działa. Co warto wiedzieć, jeśli interesuje nas korygowanie krzywego zgryzu za pomocą aparatu?

  • Aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych powinien być czyszczony minimum 2 razy dziennie i nie zaleca się mycia go zwykłą pastą do zębów. Najlepiej sprawdzi się szare mydło lub specjalna pasta.
  • Jak działa aparat na zęby ruchomy dla dorosłych? Posiada ruchome śruby lub sprężyny, które trzeba regularnie podkręcać. Stosuje się go m.in. w terapii wymagającej poszerzenia lub zwężenia łuku zębowego czy przesunięcia zęba. Aparaty zdejmowane stosowane są także w wadach ułożenia żuchwy.
  • Taki aparat ortodontyczny zdejmowany mocuje się na podniebieniu lub wyrostku zębodołowym żuchwy. Jeśli jest wkładany na zęby szczęki górnej, to należy umieścić i docisnąć płytkę do błony śluzowej podniebienia. W przypadku aparatu na zęby żuchwy trzeba umieścić i docisnąć płytkę akrylową do językowej powierzchni wyrostka zębowego.
  • Na początkowym etapie terapii ortodontycznej stosowane u pacjentów są aktywatory, które pełnią funkcję profilaktyczną.
  • Jedną z najważniejszych rzeczy jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu. Należy dbać o nią oraz aparat ściśle według zaleceń lekarza. Powinien on pokazać Ci prawidłową technikę mycia zębów, gdy posiadasz ruchomy aparat na zęby dla dorosłych.
  • Aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych i na noc, jaka jest cena? Jak już wspomnieliśmy, cena za aparat na zęby dla dorosłych jest ustalana indywidualnie. Niestety, na NFZ nie ma możliwości, by aparat był refundowany. Jednak pamiętaj, że możesz umówić się na bezpłatne usuwanie kamienia Będzin.
  • By skorygować swoje ułożenie zębów czasem niezbędna jest determinacja. Gdy aparat nie pasuje, musimy udać się do ortodonty na podkręcenie go, a regularne wizyty są równie ważne. Dzięki możliwości zdjęcia aparatu zdecydowanie łatwiej jest o niego dbać, ale również i zapomnieć o nim.

Podsumowanie

W temacie ortodoncji dla dorosłych narosło wiele mitów i błędnych przekonań, które niekiedy sprawiają, że ktoś rezygnuje z walki o piękny uśmiech. Jednak mamy nadzieję, że obaliliśmy wszystkie mity, a osoby dorosłe, które chcą zadbać o swój uśmiech, zgłoszą się do najbliższego ortodonty, który im pomoże. Prostowanie zębów w dojrzałym wieku jest jak najbardziej możliwe i nie należy z niego rezygnować. Obecnie na rynku istnieje tak wiele możliwości i innowacyjnych technik, dzięki którym nasz uśmiech może być prosty, że warto z nich skorzystać. Oczywiście, lepsze efekty uzależnione są od czasu trwania kuracji. Jeśli jednak zastanawiasz się nad założeniem aparatu na zęby – warto podjąć tę decyzję!