Co to jest diastema? Od przyczyn po rozwiązania
Diastema to potoczna nazwa dla przerwy między zębami jedynkami. Taka szpara między zębami jest najczęściej widziana u dzieci, jednak stosunkowo wielu dorosłych również ją posiada. Z tego powodu, że nie jest ona tak powszechna, wiele osób zastanawia się, czym jest diastema, czy diastema jest dziedziczna oraz czy da się ją usunąć. Dziś odpowiemy na te oraz inne pytania, które wyjaśnią wszystkie niejasne aspekty związane z posiadaniem diastemy. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Diastema – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
Wiele osób zastanawia się, jak się nazywa przerwa między zębami, zatem przychodzimy z odpowiedzią. Diastema to naukowa nazwa dla przerwy pomiędzy zębami. Dokładniej, diastema to przerwa między górnymi jedynkami. Warto wiedzieć, że jeśli taka przerwa między zębami nie przekracza 2 mm, to absolutnie nie wymaga leczenia. Jednak większa przerwa między zębami nabiera cech wady zgryzu. Co więcej, diastema u dzieci często powoduje wady wymowy. Z tego powodu, jeśli diastema pojawia się u Twojego malucha, warto wybrać się do najlepszego stomatologa Będzin, który wybierze odpowiedni sposób leczenia i zniweluje wadę.
Czy diastema może być dziedziczna? Przyczyny powstawania diastemy
Wiesz już, jak się nazywa przerwa między jedynkami. Jednak jakie są przyczyny diastemy? W końcu nie każdy posiada taką szczelinę między zębami, a wydaje się, jakby była ona dziedziczna. Zatem w jaki sposób może powstać diastema?
- Diastema prawdziwa powstaje, gdy przyczyną jest przerost wędzidełka wargi górnej, który zaburza prawidłowy wzrost zębów.
- Diastema rzekoma spowodowana jest posiadaniem dodatkowego zęba, zbyt małą ilością siekaczy bocznych stałych w szczęce lub ich całkowitym brakiem. Nie bez znaczenia jest także proporcja pomiędzy szerokością siekaczy a rozmiarem kości szczęki, która może być dziedziczna.
- Diastema fizjologiczna, która pojawia się pomiędzy 7 a 9 rokiem życia, przed wyrżnięciem się zębów bocznych.
- Istnieje również diastema przejściowa, która pojawia się u maluchów pomiędzy 3 a 4 rokiem życia. Taka diastema to po prostu naturalna kolej rzeczy, ponieważ szczęka przygotowuje miejsce na zęby stałe, które są większe.
Warto zaznaczyć, że przerwa miedzy zębami jedynkami, czyli diastema, może być dziedziczna. W przypadku diastemy prawdziwej, genetyka ma największy wpływ na jej powstanie.
Jakie są rodzaje diastemy?
Przerwa między górnymi jedynkami nie tylko ma swoją naukową nazwę, a także dzieli się na 3 rodzaje.
- Diastema rozbieżna, gdy korzenie zębów są zbliżone do siebie, a końcówki odchylone.
- Diastema równoległa, gdy zęby są rozsunięte równolegle.
- Diastema zbieżna – dolne końcówki zębów skierowane są do siebie, a korzenie jedynek są względem siebie odchylone.
Leczenie diastemy jest uzależnione od jej rodzaju. Dlatego zanim zdecydujemy się na np. aparat ortodontyczny na diastemę, musimy poznać jej rodzaj.
Czy pozbycie się diastemy jest konieczne?
Dla wielu osób diastema jest powodem do wstydu, jednak nie ma wobec tego żadnych podstaw! W ludzi diastema powyżej 2 mm uznawana jest za wadę zgryzu, ale mniejsza nie wymaga żadnego leczenia. Wiele osób uczyniło z diastemy swój znak rozpoznawczy, ponieważ drobna szpara pomiędzy zebami posiada pewnego rodzaju urok, który jest rzadko spotykany u osób dorosłych. Jednak duza diastema powinna byc leczona, ponieważ kwalifikuje się jako wada zgryzu. Co więcej, nieleczona diastema u dzieci może stać się powodem wady wymowy, dlatego maluchy powinny być pod stałą kontrolą stomatologa.
Wiele osób zastanawia się również: przerwa między zębami co oznacza? Jednak takie ustawienie jedynek względem siebie nie ma głębszego znaczenia. Jest po prostu diastema, która ma różne przyczyny.
Jak wygląda leczenie diastemy?
Istnieje kilka sposobów na usunięcie diastemy. Jeśli interesuje Cię diastema leczenie lub usuwanie diastemy, to skontaktuj się ze stomatologiem. To właśnie on zaproponuje najlepsze rozwiązanie i podpowie, jak dbać o diasteme. Warto podkreślić, że w każdym przypadku prawidłowa higiena jamy ustnej jest najważniejsza. Dlatego zanim zdecydujemy się na leczenie, postawmy na prawidłowe zadbanie o nasze zęby i dziąsła. A jeśli mowa o sposobach leczenia diastemy, to możemy wyróżnić trzy: leczenie ortodontyczne, licówki i bonding.
Aparat na zęby diastema
Najczęściej w przypadku diastemy stosuje się leczenie ortodontyczne. Jeśli interesuje Cię aparat na zęby szpara między jedynkami, to koniecznie sprawdź ofertę ortodonty Będzin, który profesjonalnie zajmuje się zamykaniem diastemy za pomocą właśnie aparatu. Jest to metoda nieinwazyjna, ale długotrwała. Niesie za sobą także inne korzyści, jednak dla wielu osób jest ona zbyt kosztowna.
Diastema licówki
Licówki to stosunkowo tani i szybki sposób na ukrycie diastemy. Zastosowanie licówek porcelanowych ukrywa dany defekt, ale pamiętaj, że nie niweluje go. Nadal diastema utrzymuje się pod warstwą płytki. Jednak mimo to, jest to metoda bardzo trwała, ponieważ takie licówki mogą przetrwać nawet 15 lat. Dlatego warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie.
Bonding, a diastema
W tym przypadku wykorzystuje się materiał kompozytowy, który także ukrywa diastemę. Jest to najtańszy sposób i bardzo szybki, jednak również nie niweluje problemu, a jedynie go ukrywa. Warto też wiedzieć, że taki kompozyt nie jest bardzo trwały i może się wykruszyć.
Wiesz już, jak nazywa się przerwa między jedynkami, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób można leczyć diastemę. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okazał się pomocny, a Ty wiesz już wszystko odnośnie przerwy pomiędzy zębami.