Sprawdź, co najbardziej szkodzi zębom

Zdrowie naszych zębów ma ogromny wpływ na samopoczucie i ogólny wygląd jamy ustnej. Niestety, jednak są one codziennie wystawione na działanie wielu czynników, które powodują ich uszkodzenia i niszczenie. Pewne niepozorne nawyki mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem zębów, dlatego należy im się bliżej przyjrzeć. Istnieje szereg przyczyn psucia się zębów, a tym najczęstszym przyjrzymy się w niniejszym artykule – serdecznie zapraszamy. Wspólnie z nami dowiesz się, dlaczego zęby się psują oraz co szkodzi zębom.

Od czego psują się zęby?

Co osłabia zęby? Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, czynniki genetyczne, leki, wady zgryzu… Powodów psucia się zębów jest naprawdę wiele. Przyjrzymy się wspólnie tym najpopularniejszym. Jeśli jednak potrzebujesz profesjonalnej pomocy, koniecznie odwiedź chirurga stomatologa NFZ lub ortodontę Będzin. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa!

Niewłaściwe szczotkowanie zębów

Mycie zębów należy wykonywać w odpowiedni sposób, by było ono skuteczne. Przede wszystkim ważna jest regularność, ale i czas szczotkowania. 2 minuty to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić przynajmniej dwa razy dziennie. Niemniej ważna jest dobra szczoteczka do zębów, wymieniania maksymalnie co 3 miesiące. Pamiętaj również, by myć zęby minimum 30 minut po posiłku, bowiem natychmiast po jedzeniu powierzchnia zębów jest podatna na zniszczenia ze względu na kwasy w nim zawarte.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Do problemów z zębami może prowadzić także nieprawidłowe zadbanie o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i języka. Samo szczotkowanie pastą to za mało. Do pełnego usunięcia płytki nazębnej, która sprzyja powstawaniu próchnicy zębów, potrzebna jest również nić, płyn, a niekiedy irygator. Oczyszczanie i dbałość o higienę jamy ustnej to podstawa, by mieć zdrowe zęby!

Nieleczone wady zgryzu

Osoby cierpiące na wady zgryzu jak bruksizm mogą się również zmagać z zapaleniem przyzębia, ścieraniem się szkliwa (najtwardszej tkanki w organizmie człowieka), złamaniami zębów, a także bólami głowy i szczęki. Jeśli zastanawiasz się, co niszczy szkliwo zębów, to właśnie wady zgryzu prowadzą do takich problemów. W sytuacji, gdy Twoaje zęby bolą, zmagasz się z ich osłabieniem i innymi problemami, niezwykle ważne są regularne wizyty u dentysty!

Cukier i inne pokarmy

Wiedząc, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, nie zapominaj, że równie ważna jest właściwa dieta. Cukry proste szybko przekształcają się w kwasy, które doprowadzają do psucia zębów. Bakterie wywołujące próchnicę żywią się cukrami, co w najgorszym przypadku może prowadzić do utraty zębów. Dlatego dbając o stan zębów, nie zapominaj o prawidłowej diecie.

Jakie jedzenie najbardziej niszczy zęby? Przede wszystkim słodycze, napoje gazowane, ale także cukier znajdujący się w owocach jak pomarańcze i cytryny. Do tego uważać należy także na ziemniaki i ryż. Nie oznacza to, że należy zrezygnować ze słodkich i kwaśnych przysmaków, a po prostu je ograniczyć.

Używki

Co najbardziej szkodzi na zęby? Papierosy, alkohol, narkotyki – to wszystko prowadzi do poważnych chorób dziąseł i uszkodzeń zębów. Problemy zaczynają się od przebarwienia zębów, ale po czasie nieprawidłowy kolor zębów jest najmniejszym problemem. Używki doprowadzają do bardzo poważnych problemów z uzębieniem, a w ostateczności do ich wypadania.

Brak regularnych wizyt u dentysty

Co najbardziej niszczy zęby? Jednym z powodów z pewnością się nieregularne wizyty kontrolne bądź ich zupełny brak. Najczęstszą chorobą zębów jest próchnica, którą jest w stanie zauważyć we wczesnym stadium jedynie specjalista. Dlatego nie czekaj, aż stany zapalne dziąseł będą widoczne i bolesne. Profilaktyka jest najważniejsza!

Czynniki genetyczne, przyjmowane lekarstwa, ciąża i niektóre choroby

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego zęby psują się od korzenia, to najczęstszą przyczyną są czynniki, na które nie mamy wpływu. Słabe zęby mogą mieć podłoże genetyczne, ale również niektóre leki i choroby mają ogromny wpływ na stan uzębienia. Chociażby u osób z cukrzycą zaobserwowana większe ryzyko uszkodzeń zębiny i chorób dziąseł. Jeśli mowa o lekach, to tetracyklina może prowadzić do rozwoju różnych problemów zębowych, od przebarwień, po trwałe uszkodzenia. Z kolei leki stosowane m.in. w przypadku astmy, depresji czy schorzeń sercowych wpływają na wytwarzanie się śliny, która, jak wiadomo, chroni nasze zęby przed działaniem kwasów i bakterii. Podobne działanie ma fluor i wapń.

Nie zapominajmy o genach! Zęby zaczynają się kształtować już w 4 tygodniu ciąży, dlatego dieta przyszłej mamy jest niezwykle ważna; podobnie jak dbanie o zęby mleczne. Wiele osób zastanawia się również, dlaczego w ciąży psują się zęby. Niestety, jednak w tym czasie dochodzi do dużych zmian w gospodarce hormonalnej i florze bakteryjnej, co niszczy zęby.

Inne, nieprawidłowe nawyki

Wspomnieć należy także o ssaniu kciuka, obgryzaniu paznokci, gryzieniu narzędzi do pisania czy otwieraniu opakowań przy użyciu zębów. Te pozornie niegroźne przyzwyczajenia mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie naszych zębów. Pamiętajmy zatem, że nasze zęby nie służą do takich rzeczy!

Powodem, dlaczego psują się zęby, może być też moda. Tak, moda! Szlifowanie i wyrywanie naszych naturalnych zębów ma ogromny wpływ na ich zdrowie. Bardzo często te zmiany są nieodwracalne, przez co skazujemy się na bardzo poważne zabiegi przywracające funkcjonalność zębów. Dlatego przed każdą ingerencją w wygląd zębów, skonsultuj to ze specjalistą.

Dlaczego zęby się psują?

Znasz już najczęstsze powody, dlaczego zęby psują się od środka. Pamiętaj, że zepsute zęby to nie tylko problem estetyczny. Zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na cały nasz organizm – dowiesz się o tym z wpisu: dlaczego trzeba regularnie chodzić do dentysty?

Z kolei najmłodszych i ich rodziców serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej podstrony dentysta dla dzieci Będzin. Wykonujemy także leczenie kanałowe oraz oczywiście wybielanie zębów. Koniecznie sprawdź naszą bogatą ofertę i zdecyduj się na profesjonalne usługi stomatologiczne w swoim mieście!