Protetyka stomatologiczna, czyli sztuka tworzenia pięknych uśmiechów

Niezadowalający wygląd zębów to problem wielu osób. Na wygląd uśmiechu wpływ ma wiele czynników, niekiedy genetycznych lub zupełnie niezależnych od nas. W końcu uszkodzić zęby można w trakcie wypadku, bądź posiadając problemy zdrowotne. Wówczas warto zainteresować się protetyką zębów, której głównym celem jest poprawa estetyki jamy ustnej.

Koniecznie dowiedz się, czym zajmuje się protetyka, na czym polega i kim jest protetyk. Ta wiedza pozwoli Ci znaleźć rozwiązania wszystkich Twoich problemów z uzębieniem. Sprawdź także leczenie kanałowe, piaskowanie oraz wybielanie zębów Będzin!

Protetyka stomatologiczna – czym zajmuje się ten dział stomatologii?

Wiele osób zastanawia się: protetyka co to, protetyk kto to czy jak wygląda konsultacja protetyczna. Chętnie odpowiemy na wszystkie te pytania i doradzimy, dokąd się udać, gdy borykamy się z brakami w uzębieniu.

Protetyka dentystyczna zajmuje się odtwarzaniem zgryzu, czyli uzupełnianiem ubytków w uzębieniu. W pracowni protetycznej pracują osoby, które specjalizują się w dziedzinie protetyki stomatologicznej i są w stanie tworzyć piękne uśmiechy, niemal zupełnie od nowa. Mowa tutaj nie tylko o uzupełnianiu ubytków zębowych, a także zupełnym zmienianiu wyglądu naturalnych zębów. Należy udać się do protetyka także w przypadku wad zgryzu, które mogą wpływać nie tylko na funkcję i estetykę zębów, a także wygląd twarzy.

Czy protetyk to lekarz?

Protetyk to lekarz, który specjalizuje się w dziedzinie stomatologii nazywanej protetyką. W gabinecie wykonuje nie tylko protezy i uzupełnienia protetyczne, bo także zajmuje się leczeniem wad zgryzu, chorób narządów żucia czy bezzębiem. Dobry stomatolog protetyk zaproponuje odpowiednią metodę leczenia, która przywróci pacjentowi komfort i piękny wygląd zębów. Wiedząc już, protetyk czym się zajmuje, warto dowiedzieć się, na czym polega leczenie protetyczne.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Stomatologia protetyczna oferuje nam szereg możliwości, które dobierane są w zależności od potrzeb pacjenta. Dowiedz się, jakie zbiegi są najczęściej przeprowadzane w gabinecie protetyki stomatologicznej.

Licówki

Licówki nakłada się na przednią część zębów, dzięki czemu uśmiech staje się równy i biały. Jest to zupełnie bezbolesna metoda, która zakrywa również przebarwienia czy kształt naturalnych zębów. Dostępne są różne rodzaje licówek, m.in. ceramiczne, ale do lekarza należy wybór konkretnej metody.

Korony

Korony są wykonane z porcelany lub kompozytu i nakłada się je na zniszczone zęby. Zapewniają one duży komfort pacjentowi, estetyczny wygląd i przywracają pełną sprawność zęba. Czas wykonania korony to kilka dni, jednak nie w każdym przypadku są one optymalnym rozwiązaniem. W przypadku bardzo zniszczonych zębów, gdy nie można przymocować korony do korzenia zęba, należy zainteresować się implantami zębowymi.

Protezy zębowe

Gdy Twoje własne zęby są bardzo zniszczone lub posiadasz liczne ubytki, to najlepszym rozwiązaniem są protezy zębowe. Protezę można wyjmować, a jej używanie nie tylko poprawia wygląd jamy ustnej pacjenta, bo także policzków i żuchwy. Protezy stomatologiczne są bardzo popularnym wyborem. Najczęściej wybierane są protezy szkieletowe, które składają się z klamr i cierni. Klamry utrzymują protezę, a ciernie to wypustki opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta, przenoszące w ten sposób siły żucia przez zęby i ozębną na kości szczęk. Jest to rodzaj uzupełnienia ruchomego. W przypadku całkowitego braku uzębienia istnieje możliwość wykonania protezy osiadającej. Nowoczesne protezy ruchome wyglądają bardzo naturalnie i nie sposób odróżnić ich od naturalnych zębów. Proteza akrylowe, jak i każda inna, może być częściowa.

Nakłady protetyczne

Dzięki protetyce stomatologicznej, a dokładnie nakładom, można odbudować brakujące ścianki zębów. Zazwyczaj są wykonane z porcelany i stosuje się je w zębach bocznych. Poprawiają wygląd naturalnego uzębienia, a odbudowa brakujących ścianek wpływa na komfort pacjenta.

Most zębowy

Most zębowy składa się z koron i protezy pomiędzy nimi. Najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy doszło do utraty pojedynczych zębów. Bardzo ważne jest, by na bieżąco kontrolować stan zdrowia jamy ustnej i przyłożyć się do higieny w przypadku mostów

Zalety leczenia protetycznego

Dobry stomatolog z pewnością dobierze odpowiednią metodę leczenia protetycznego. Dzięki nowoczesnej protetyce możemy cieszyć pięknymi uśmiechami, pozbawionymi wszelkich niedoskonałości.

  • Protetyka pozwala na odbudowę zębów lub całych łuków zębowych, które zostały uszkodzone.
  • Wpływa nie tylko na wygląd zębów, a także zdrowe i dobre samopoczucie.
  • W ramach protetyki mamy wiele możliwości, które możemy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
  • Zmniejszamy ryzyko wysunięcia się zębów przeciwstawnych oraz zaniku kości, co byłoby bardzo niebezpieczne dla zdrowych zębów.
  • Dbamy o zachowanie prawidłowych funkcji żucia, które mają duży wpływ na zdrowe zęby.

Protetyka stomatologiczna – wszystko, co powinieneś wiedzieć

  • Protetyk stomatolog to lekarz, który wykonuje uzupełnienia zębów, ruchome lub stałe.
  • Protetyka stomatologiczna – co to jest? Dział w stomatologii, zajmujący się odbudową braków w jamie ustnej.
  • Konsultacja protetyczna – co to jest? Wizyta, podczas której lekarz zaproponuje Ci metodę leczenia, opartą o swoją wiedzę, a także zdjęcie pantomograficzne i Twoje indywidualne potrzeby.
  • Higiena jamy ustnej jest koniecznością, a w przypadku uzupełnień jest jeszcze ważniejsza! Zadbaj nie tylko o swoje zęby, a także dziąsła, język i przestrzenie międzyzębowe.
  • Cennik usług protetycznych poznasz na stronie dowolnego centrum medycznego, które Cię interesuje. Nie jest to tania usługa, ale taka inwestycja to decyzja na wiele lat.
  • Warto sprawdzić również dentystów Będzin NFZ. Niektóre usługi protetyczne mogą być wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.