Jakie są przeciwwskazania do wizyty u dentysty?

Regularne wizyty stomatologiczne to podstawa! Choć zazwyczaj zachęcamy do wizyt u specjalisty, to zdarzają się sytuacje, gdy warto przełożyć wizytę u dentysty. Jeżeli właśnie zastanawiasz się, jakie są przeciwwskazania do wyrwania zęba lub zwykłej, rutynowej kontroli, to dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Kiedy nie iść do iść do dentysty – przeciwwskazania, pytania i odpowiedzi

Więc kiedy odwołać wizytę u dentysty? Bardzo często stomatolodzy spotykają się z pytaniami: przeziębienie a znieczulenie u dentysty albo czy można wyrwać zęba podczas przeziębienia? Na te i inne pytania odpowiemy, sugerując Państwu, kiedy powinno się zrezygnować z wizyty.

Czy można iść do dentysty z opryszczką?

Wizyta u dentysty a opryszczka wargowa – co wtedy? W przypadku opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, gdy zmiana wypełniona płynem surowiczym jest widoczna na ustach, odradza się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Opryszczka jest wywoływana przez wirusa, który z łatwością się rozprzestrzenia, co mogłoby okazać się niebezpieczne dla pacjenta. Leczenie stomatologiczne warto również odwołać w przypadku gojącej się opryszczki, bowiem wówczas rana jest bardzo drażliwa, a leczenie może być bolesne.

Czy z zajadami można iść do dentysty?

Podobnie jak opryszczka na ustach a wizyta u dentysty – zajady również są przeciwskazaniem. Może wówczas dojść do podrażnienia, a zawarte w zajadach płyny mogą dostać się do wewnątrz ust. Aby wyeliminować ryzyko powikłań, należy zrezygnować z wizyty.

Czy w trakcie miesiączki można iść do dentysty?

Często pojawiają się również wątpliwości: okres a dentysta – czy jest to przeciwskazanie? Tak. Podczas menstruacji zmniejsza się krzepliwość krwi w organizmie, a także zwiększa się poziom tolerancji bólu u kobiet. Ponadto podczas okresu dziąsła stają bardziej tkliwe. Z tego powodu warto wówczas zrezygnować z wizyty u dentysty, bowiem zwiększa się wówczas ryzyko krwotoku lub wzmożonego krwawienia. Zatem odradza się wyrywanie zębów, wszczepianie implantów i wszystkie inne poważniejsze zabiegi stomatologiczne podczas miesiączki.

Przeziębienie a wizyta u dentysty

Podobnie jak w przypadku “opryszczka a wizyta u dentysty”, jest to przeciwskazanie. Często przeziębienie jest bagatelizowane, jednak każda infekcja wirusowa niesie za sobą poważne ryzyko. Co więcej, przeziębienie często wywołuje podrażnienie skóry i błon śluzowych, a pacjenci skarżą się na zatkany nos – dlatego nawet zaplanowaną wizytę lepiej jest odwołać. Na nasze miejsce zawsze będą mogli “wskoczyć” inni pacjenci.

Czy z bólem gardła można iść do dentysty?

Każde przeziębienie a dentysta to zły pomysł. Niezależnie od tego czy doskwiera nam katar, kaszel, czy ból gardła, lepiej odwołać wizytę. Wówczas warto skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który wykluczy lub potwierdzi, czy jest to choroba wirusowa i czy grozi zarażenie nią innych osób.

Czy można iść do dentysty z anginą?

Gdy mamy anginę również warto odwołać planowaną wizytą. Nie warto przychodzić do gabinetu dentystycznego będąc przeziębionym lub chorym. Wyrwanie zęba przy infekcji gardła również nie jest najlepszym pomysłem.

Kiedy nie można wyrwać zęba?

Istnieją również konkretne przeciwwskazania do wyrwania ósemki lub innego zęba, które nie mają wpływu na inne planowane zabiegi. W przypadku ekstrakcji zęba przeciwskazaniem jest szczękościsk, hemofilia, anemia, nadczynność tarczycy, opryszczka, cukrzyca, białaczka, niedobór żelaza, choroby serca, a także nadciśnienie tętnicze. Często pojawia się również pytanie: czy podczas okresu można wyrwać zęba? Zaleca się przełożyć termin wizyty u dentysty na usuwanie zęba w takim przypadku. Jednak warto dodać w tym miejscu, ze miesiączka a znieczulenie u dentysty nie mają ze sobą nic wspólnego, tzn. znieczulenie nie zaburza cyklu menstruacyjnego.

Regularnie dbaj o zdrowie jamy ustnej!

Oczywiście, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywanie zabiegów dentystycznych. Jednak regularne wizyty u stomatologa to podstawa i będąc w pełni sił nigdy nie powinno się rezygnować z wizyty kontrolnej. Podobnie jest w przypadku bólu zęba – wówczas nie zlewaj z wizytą! W zakresie istniejących przeciwskazań pojawiają się pewne mity, które należy obalić.

Czy w ciąży można iść do dentysty?

Ciąża nie jest przeciwskazaniem do wizyty u dentysty. Regularne wizyty u dentysty są kluczowe dla zdrowia przyszłej mamy, a również płodu. Większość stomatologów zaleca, aby nawet częściej chodzić do dentysty, bo co ok. 3 miesiące. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej mogą negatywnie wpłynąć na dziecko, w szczególności próchnica.

Zatem w przypadku ciąży nigdy nie należy zwlekać z wizytą. Jednak zdjęcia RTG zęba wykonuje się wówczas tylko w pilnych przypadkach. Oczywiście są one w pełni bezpieczne dla płodu. Pamiętaj również, że należy zawsze poinformować swojego lekarza o byciu w ciąży.

Nie zwlekaj z leczeniem u dentysty!

Jeśli interesuje Cię stomatolog i chirurg stomatolog Będzin NFZ, to koniecznie odwiedź nasze inne podstrony. Z naszego bloga dowiesz się również, jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty, wybielania zębów, leczenie kanałowe czy wstawianie implantów. Mamy nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałeś/łaś się, że istnieją przeciwwskazania do wizyty u stomatologa. Pamiętaj jednak, że higiena jamy ustnej to podstawa i wszelkie dolegliwości bólowe należy skonsultować z profesjonalistom. Koniecznie sprawdź nasze inne artykuły i dowiedz się więcej o stomatologii!