Zabieg wszczepienia implantów – podstawowe informacje
Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu osób. Wraz z rozwojem stomatologii jest ono coraz bardziej możliwe do spełnienia, ponieważ nawet w przypadku utraty zęba, mamy sposoby, aby to ukryć. Koniecznie poznaj rodzaje i zastosowanie implantów zębów, ale przede wszystkim ogólne przeciwwskazania. Jeśli chcesz mieć implanty zębowe, to zapraszamy do lektury, a także sprawdzenia implantów Będzin/
Czym są implanty zębowe?
Leczenie implantologiczne to jedna z najnowocześniejszych gałęzi stomatologii. Zabieg implantacji umożliwia rekonstrukcje brakującego zęba lub zębów w sposób niemalże niezauważalny. Implant to śruba, którą wkręca się w kość szczęki lub żuchwy. Jego zadaniem jest zastępowanie korzenia zęba. Do niego przymocowuje się koronę zębową, a taki zestaw stanowi kompletną rekonstrukcję.
Rodzaje implantów zębowych
Istnieją różne rodzaje implantów zębowych, zarówno ze względu na materiał wykonania (implanty tytanowe lub implanty cyrkonowe), jak i kształt. Jednak doborem odpowiedniego rodzaju powinien zająć się specjalista w gabinecie stomatologicznym. To właśnie on wyjaśni, jakie implanty stomatologiczne będą najlepsze w konkretnym przypadku.
Proces wszczepiania implantów
Co ciekawe, proces wszczepienia implantów zębowych wcale nie jest bardzo długi. Oczywiście zależy od stanu jamy ustnej, ilości ubytków itd., ale sam zabieg wszczepiania implantów może trwać nawet 30 minut. Polega on na zastąpieniu utraconych zębów, a rozpoczyna się od nacięcia dziąsła. Wówczas lekarz nawierca otwór i wprowadza w niego implant, a całość zszywa. Samo wstawianie implantów zębowych nie trwa długo, ale wymaga użycia precyzyjnych narzędzi oraz mikroskopu.
Jakie są przeciwwskazania do implantu zęba?
Niestety, jednak istnieją różne przeciwwskazania do wykonania zabiegu wszczepienia implantu zębowego. Oczywiście zawsze ostateczna decyzja o przeprowadzeniu zabiegu wszczepienia implantów zależy od lekarza prowadzącego, ale warto zapoznać się z chociaż niektórymi przeciwskazaniami, zanim udamy się na konsultację.
Implant zęba przeciwwskazania ogólne
Poznaj przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu wszczepiania implantów zębowych. Pamiętaj również, że wyłącznie osobom dorosłym wszczepia się implanty zębowe!
- paradontoza,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- ciąża,
- AIDS,
- niektóre choroby autoimmunologiczne, jak RZS,
- zaburzenia układu krzepnięcia krwi,
- nadciśnienie i problemy z sercem.
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
- choroby przyzębia,
- zaawansowana osteoporoza.
Ponadto przeciwwskazaniem do zastosowania implantów zębowych jest stosowanie niektórych leków. Warto zaznaczyć również, że pewne choroby wpływają negatywnie na odbudowę tkanki po zabiegu (jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy), dlatego wymagają konsultacji z lekarzem.
Implanty zębowe – przeciwwskazania miejscowe
Niektóre przeciwwskazania zależne są od konkretnego miejsca, które uniemożliwia wszczepienie implantów. Wówczas mowa o nieleczonej próchnicy, paradontozie, infekcji czy stanach zapalnych. Takie schorzenia mogą wydłużyć proces gojenia, a niekiedy też zupełnie uniemożliwić prawidłową regenerację. Inne, miejscowe przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia implantów zębowych to:
- niewystarczająca wysokość lub szerokość wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy,
- silne przechylenie zębów,
- nieprawidłowa błona śluzowa,
- brak miejsca pomiędzy zębami dolnymi i górnymi na koronę protetyczną.
Niekiedy takie przeciwskazania miejscowe do stosowania implantów można zlikwidować wykonując odpowiednie zabiegi, jak np. augmentację czy podniesienie dna zatoki szczękowej.
Inne przeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych
Co ważne, pewne przeciwwskazania do założenia implantów zębowych wymagają wyłącznie dodatkowej konsultacji. Zatem nawet jeśli istnieją przeciwwskazania, to nie muszą one wcale wykluczać możliwości przeprowadzenia zabiegu.
- choroby psychiczne,
- choroby szpiku kostnego,
- wady serca,
- sztuczne zastawki serca,
- choroba reumatyczna,
- choroba Parkinsona.
W przypadku implantów zębowych również palenie tytoniu jest czynnikiem zwiększającym ryzyko komplikacji.
Możliwość powikłań po zabiegu implantacji
Znasz już implanty zębów powikłania, ale warto dodać, że mimo braku przeciwwskazań do wprowadzenia implantów, mogą wystąpić pewne komplikacje. Zazwyczaj są one spowodowane nieprawidłową higieną po zabiegu bądź paleniem tytoniu, przez co nie tylko pogarsza się stan zęba lub kilku zębów, ale i możliwości regeneracyjne organizmu. Proces wszczepienia implantu zęba nie jest obojętny dla organizmu i pacjent powinien po nim dbać o swój stan zdrowia oraz przestrzegać wszystkich zaleceń.
Kiedy warto zdecydować się na implanty?
Co ważne, istnieją zarówno implanty przeciwwskazania, jak i wskazania. Należy wspomnieć również o sytuacji, gdy takie implanty są niezbędne dla pacjenta, a mowa o:
- braku jednego zęba,
- braku zawiązków zębów stałych,
- braku zębów końcowych, które utrzymują protezy zębowe,
- całkowitym braku uzębienia w żuchwie lub szczęce,
- braku tolerancji dla protez zębowych.
Z możliwości wszczepienia implantów mogą skorzystać osoby pełnoletnie, które nie mają żadnych przeciwskazań do zabiegu. Co ciekawe, w przypadku ubytków zębowych ogromne znaczenie ma również stan zębów sąsiednich. Te kwestię w całości przybliży Ci dentysta Będzin bądź chirurg stomatolog Będzin NFZ.
O czym jeszcze warto pamiętać przed takim zabiegiem?
- Implanty mają za zadnie imitować prawdziwe zęby, dlatego powinny być idealnie dobrane pod względem kolorystycznym (ale nie tylko).
- Żywotność implantów to nawet 25 lat! (W zależności od materiału i poziomu dbania o nie).
- O możliwości rozpoczęcia leczenia zawsze decyduje stomatolog, na podstawie zebranego wywiadu.
- Zaleca się zakładanie implantów osobom, które ukończyły 21 rok życia.
- Nieleczona parodontoza uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu, ale odpowiednia odbudowa tkanek kostnych przywraca tę możliwość.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości dotyczące przeciwskazań do implantów zębowych. Zachęcamy również do zapisania się na leczenie kanałowe Będzin lub usuwanie kamienia Będzin. Pamiętaj, że dbałość o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważna i nie zapominaj o niej! Po porady związane z tym tematem zapraszamy na naszego bloga.