Jak prawidłowo nitkować zęby? Z aparatem i bez

Czyszczenie zębów nicią dentystyczną – wprowadzenie

Regularne nitkowanie zębów to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprawne używanie nici dentystycznej najmniej raz dziennie pozwala nam usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowej, dzięki czemu zapobiegamy próchnicy zębów oraz chronimy się przed chorobami dziąseł. Jednak okazuje się, że wiele osób nie wie, jak często nitkować zęby, bądź nie robi tego wcale. Dlatego dziś pragniemy odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z nitkowaniem zębów i zachęcić Was do regularności! Serdecznie zachęcamy do lektury.

Dlaczego czyszczenie nicią dentystyczną jest tak ważne?

Nie ulega wątpliwościom, że szczotkowanie zębów to absolutnie obowiązkowy krok w higienie jamy ustnej. Jednak wiele osób zapomina o używaniu nitki dentystycznej, przez co w ich jamie ustnej wciąż znajdują się resztki pokarmowe. Niestety, ale samo mycie zębów to za mało, a poprawne nitkowanie powinno iść z nim w parze. Samo mycie zębów za pomocą szczoteczki nie pozwala w pełni usunąć płytki nazębnej, dlatego nitkowanie zębów jest tak ważne! Zatem chcąc mieć zdrowe zęby, należy również zadbać o doczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Oprócz nitowania polecamy kupić także irygator, dzięki któremu będziesz mieć absolutną pewność, że Twoje przestrzenie międzyzębowe zostały doczyszczone w pełni. W taki sposób dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, uchronisz się przed chorobami dziąseł i przyzębia, a także kamieniem nazębnym. Każdy dentysta poleci Ci taki zestaw!

Jak często używać nici dentystycznej?

Kiedy nitkować zęby? Wiele osób zastanawia się, jak często należy nitkować zęby. My zalecamy, aby robić to przynajmniej dwa razy dziennie. Użycie nici trwa dosłownie chwilę, a mamy wówczas pewność, że pozbyliśmy się wszelkich resztek pokarmów. Szczoteczki międzyzębowe należy używać tak samo często.

Kiedy nitkowanie zębów przed czy po szczotkowaniu?

Dentyści bardzo często słyszą pytanie, czy najpierw nitkowanie czy szczotkowanie. My polecamy, aby zrobić to przed myciem zębów. Wówczas pozbędziemy się resztek pomiędzy zębami, a wszelkie pozostałe na płytce bakterie zmyjemy podczas szczotkowania.

Jednak odpowiedź na to, jak się używa nici dentystycznej, może się różnić w zależności od specjalisty. Mimo wszystko zachęcamy, aby doczyszczać przestrzeń między zębami zanim rozpoczniemy szczotkowanie. Ponadto wiele past do zębów ma w swoim składzie fluor, który warto pozostawić na zębach. A jeśli chcesz umówić się na wizytę u stomatologa, zapraszamy: Będzin stomatologia i stomatolog Będzin NFZ.

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Dowiedz się, jak używać nić dentystyczną! Pamiętaj, że nitkowanie należy wykonywać przynajmniej 2 razy dziennie. Niemniej jednak ważne jest, aby robić to prawidłowo, by nie doprowadzić do krwawienia lub uszkodzenia szkliwa.

Krok 1: Wybór nici

Na rynku obecnie dostępne są różne rodzaje nici dentystycznych. Jedne z nich są woskowane, inne grubsze lub cieńsze. Jeśli nie jesteś pewien, jaką wybrać, to poproś o poradę podczas wizyty stomatologicznej. Specjalista z przyjemnością doradzi, jaka nić będzie najlepsza dla Ciebie.

Krok 2: Przygotowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak używać nitki dentystycznej, to przede wszystkim pamiętaj, aby umyć dłonie przed nitkowaniem. Następnie oderwij około 50 cm nici z opakowania. Do nitkowania potrzeba nam obu rąk – “czystej” i “brudnej”. Na palce wskazujące dłoni “czystej” nawijamy około połowę długości nici. Z kolei na palce drugiej ręki nawijamy kawałek nici o długości maksymalnie kilkunastu centymetrów.

Krok 3: Działanie – jak poprawnie nitkować zęby?

Więc jak należy używać nici? Mając wszystko przygotowane, delikatnie wsuń nić między zęby. Nie rób tego zbyt szybko, by nie uszkodzić linii dziąseł. Mając nić w szczelinie, zacznij ją przesuwać w górę i w dół, starając się dotrzeć w każdy zakamarek. A dlaczego tak ważny był podział na rękę “brudną i czystą”? Gdy skończysz nitkowanie jednego zęba, na palcu dłoni “brudnej” zawijasz zużyty kawałek nici, a z dłoni “czystej” rozwijasz świeży kawałek.

Krok 4: Zakończenie

Upewnij się, że dotarłeś do wszystkich zakamarków i dokładnie wyczyściłeś każdą przestrzeń międzyzębową. Po zakończonym nitowaniu wyrzuć nić, a zęby umyj standardowo przy pomocy pasty i szczoteczki do zębów. Polecamy też po nitowaniu użyć irygatora i płynu do płukania, a dopiero później je umyć. W taki sposób możesz mieć pewność, że Twoje zęby i dziąsła są maksymalnie czyste!

Jak nitkować zęby z aparatem ortodontycznym?

Odpowiedź na pytanie, jak używać nici dentystycznej z aparatem, to zupełnie inna kwestia niż w przypadku osób bez aparatu. Oczywiście mowa o klasycznym aparacie, a nie zdejmowalnym. Wówczas należy nić wprowadzić pod łuk aparatu i wykonać te same kroki, co osoby bez niego. Jednak dla wielu osób może to sprawiać trudności, dlatego powstały nici specjalistyczne dla osób z aparatem. Dzięki nim łatwiej jest dotrzeć do tylnych zębów.

Jeśli nitkowanie zębów sprawia Ci problemy przez Twój aparat, to koniecznie zwróć uwagę na szczoteczki międzyzębowe i inne produkty, które służą do tego zadania. Może się okazać, że odpowiadają Ci one bardziej niż nić. Ponadto osoby, które zastanawiają się, jak nitkować tylne zęby przy aparacie, koniecznie powinny wypróbować specjalistyczne produkty do higieny jamy ustnej.

Nić dentystyczna jak używać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak prawidłowo nitkować zęby. Pamiętaj, że jest to najlepszy sposób na to, aby zabrać o zdrowie jamy ustnej i uchronić się przed wieloma problemami. Jeśli doskwiera Ci nieprzyjemny zapach lub widzisz niedoskonałości na powierzchni zębów, to koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem. My zapraszamy, aby odwiedzić nasze inne podstrony, jak leczenie kanałowe Będzin, usuwanie kamienia Będzin oraz korony Będzin.