Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego to podstawa, jeśli chcemy w pełni zadbać o wygląd i zdrowie naszych zębów. Brak regularności bądź niedostateczna higiena jemy ustnej powoduje osadzanie się kamienia, który nie tylko jest nieestetyczny, a także w niektórych przypadkach niebezpieczny. Dlatego regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym powinno być dla nas równie ważne jak szczotkowanie zębów.

Czym jest kamień nazębny? Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje w jamie ustnej, gdy zapominamy o regularnym i dokładnym myciu zębów. Tak twardy osad nazębny jest niemożliwy do usunięcia samodzielnie, a także powstaje w miejscach, do których dostęp szczoteczką jest utrudniony. Kamień nazębny może mieć różne kolory, od białego, po żółty i brązowy.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Jak już wiesz, twardy kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji osadów znajdujących się na powierzchni naszych zębów. Jednak obecność kamienia nazębnego nie zawsze oznacza brak higieny, bowiem niektóre osoby mają większą skłonność do odkładania się kamienia nazębnego niż inne. Związane jest to z poziomem pH śliny, dietą oraz korzystaniem z używek.

Na czym polega zabieg usuwania kamienia?

Aby pozbyć się kamienia, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Niemożliwe jest bezpieczne usuwanie kamienia nazębnego w domu. W celu skutecznego usunięcia kamienia nazębnego stomatolog lub higienistka stomatologiczna wykonuje zabieg skalingu i piaskowania. Obie te techniki różnią się od siebie, ale mają za zadanie zadbanie o powierzchnię zębów i przywrócenie im naturalnego wyglądu.

Profesjonalne metody usuwania kamienia z zębów

Skaling jest elementem profilaktyki stomatologicznej i polega na ściągnięciu kamienia dentystycznego. Podczas skalingu wykorzystuje się różne metody pracy: ultradźwiękową, laserową, chemiczną, mechaniczną i manualną – w celu skutecznego czyszczenia zębów z kamienia. Po zakończeniu zabiegu zęby są polerowane i pokrywane pastą ochronną. Warto dodać, że za pomocą skalera ultradźwiękowego można usuwać zarówno kamień naddziąsłowy jak i kamień poddziąsłowy.

Z kolei zabieg piaskowania zębów może być wykonywany jako samodzielny zabieg lub po skalingu. Jego zadaniem jest uniemożliwienie gromadzenia się kamienia na zębach, poprzez pokrycie ich specjalnym preparatem.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z mniej bolesnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Jeśli jednak pacjent wyraża taką potrzebę, nie ma przeciwskazań do użycia znieczulenia. Podczas zbiegu większość pacjentów odczuwa delikatny dyskomfort, ale nie na tyle duży, by był to zabieg bolesny. Niekiedy skaling poddziąsłowy może taki być.

Ile czasu trwa usuwanie kamienia nazębnego?

Zatem ile trwa usuwanie kamienia nazębnego? Czas trwania zabiegu zależny jest od ilości złogów kamienia, ale zazwyczaj trwa od 40 minut do godziny.

Częstotliwość usuwania kamienia nazębnego

Jak często usuwać kamień nazębny? To, jak często powinno się usuwać kamień nazębny zależy od wielu czynników, ale zaleca się powtarzać ten zabieg co około pół roku. Jednak niekiedy częste powstanie kamienia nazębnego sprawia, że skaling powinien być wykonywany częściej, co ok. 3-4 miesiące.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u dentysty?

Cena usuwania kamienia nazębnego różni się w zależności od gabinetu dentystycznego. Zazwyczaj koszt samego skalingu waha się od 100 do 300 zł, podobnie jest w przypadku piaskowania. W centrum stomatologicznym Będzin oferujemy pakiet higienizacyjny (na który składa się skaling, piaskowanie Będzin i fluoryzacja), którego cena jest bardzo atrakcyjna! Zadbaj o zdrowie jamy ustnej i sprawdź również nasze inne usługi, jak implanty, leczenie kanałowechirurg stomatolog Będzin NFZ.

W ramach NFZ każdemu pacjentowi przysługuje możliwość bezpłatnego usunięcia kamienia nazębnego raz w roku. Zabieg ten dotyczy wszystkich zębów. Jednak pamiętaj, że higienizacja zębów zalecana jest raz na pół roku, a nawet częściej.

Zalecenia po zabiegu skalingu

Po zabiegu warto przez 24 godziny stosować “białą dietę” (czyli unikać pokarmów barwiących zęby, jak buraki, cola, wino, kawa, żurawina itd.). Przez minimum godzinę od zbiegu nie należy jeść zupełnie nic, a także powstrzymać się od palenia tytoniu.

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny?

Wiesz już, co ile usuwać kamień nazębny oraz ile trwa czyszczenie kamienia nazębnego. Jednak dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim jest to podstawa higieny jamy ustnej. Bez regularnego ściągania kamienia zęby mogą wyglądać bardzo nieestetycznie, a długo zalegający na zębach kamień jest powodem próchnicy i wielu chorób dziąseł. Co więcej, kamień powoduje nieprzyjemny zapach. Dlatego regularna higienizacja to podstawa!

Aby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego warto regularnie szczotkować zęby, codziennie używać nici dentystycznej, a także irygatora. Pamiętajmy o dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, które są miejscem, w którym to właśnie odkładają się osady i powstaje kamień.